SEO Portfolio joomlaqs.com

O nízkoenergetických domoch

nizko-ePokiaľ ste sa práve rozhodli, že by ste sa konečne chceli  pustiť do výstavby svojho vlastného domu, pokúsime sa vám  dobrou radou v tejto neľahkej úlohe pomôcť. No začneme otázkou: Premýšľali ste niekedy nad tým, že by ste namiesto  klasického domu postavili dom nízkoenergetický?

V čom je ich výhoda?

Čo vlastne znamená pojem nízkoenergetický dom? Je to  stavba, na fungovanie ktorej sa spotrebuje čo najmenej energie a v niektorých prípadoch si tieto domy dokážu   potrebné energie zabezpečiť samé. V podstate je ich  niekoľko druhov: pasívne domy, energeticky úsporné domy,  nízkoenergetické v užšom slova zmysle a nulové domy.

Aby sme si vedeli lepšie predstaviť, v čom sa jednotlivé domy konkrétne líšia, ide o spotrebu energie za rok udávanú v jednotkách kWh/m², čiže kilowatthodina na meter štvorcový. Pozrime sa na tabuľku.

Energeticky náročné domy   - spotreba viac ako 100 kWh/m² rok
Súčasný štandard    - spotreba 70 až 100 kWh/m² rok
Energeticky úsporný dom   - spotreba 50 až 70 kWh/m² rok
Nízkoenergetický dom   - spotreba 15 až 50 kWh/m² rok
Pasívny dom     - spotreba 5 až 15 kWh/m² rok
Energeticky nulový dom   - spotreba 0 až 5 kWh/m² rok

Investícia, ktorá sa oplatí

nizko-e1Nízkoenergetické domy sú na Slovensku ešte nie úplne rozšíreným typom stavieb rodinných domov. Jedným z dôvodov je aj vyššia cena. Tu je však potrebné počítať s návratnosťou, pretože pri neustále sa zvyšujúcich cenách za energie sa vám ich šetrenie skutočne oplatí. Preto je možno niekedy lepšie zafinancovať na začiatku o niečo viac a potom len zberať sladké plody v podobe ušetrených financií.

Stačí sa však pozrieť za hranice, napríklad do Rakúska, kde výstavba a vývoj nízkoenergetických domov napreduje vysokým tempom. U nás ľudia stále dávajú prednosť klasickým murovaným stavbám, na čom samozrejme nie je nič zlé. Je v tom vidieť aj akúsi typicky slovenskú nedôveru voči niečomu novému, ale pravdou je, že v našich mysliach sa pojem nízkoenergetický dom často spája s predstavou rýchlomontovaného domu, ktorý mnohým ľuďom pripadá ako stavba, ktorá nevydrží ani slabší nápor vetra.

Lenže nízkoenergetický dom je možné postaviť prakticky z akéhokoľvek materiálu – môže ísť o aj o klasickú tehlu alebo betón. Stavba tak môže na prvý pohľad vyzerať ako úplne bežný rodinný dom. Rozdiel je však v použití izolácie.

V prípade že máte záujem o niektorí z tipov domou neváhajte nás kontaktovať pre bližšie informácie náš tím odborníkov a architektov Vám vie pripraviť projekt na kľúč podľa Vašich predstáv.                   

S pozdravom Klačko Ľubomír zástupca konateľa spoločnosti GLOBAL MAX, s..r.o.    

GLOBAL MAX, s. r. o.
Michalská 9
811 03 Bratislava
IČO: 47 062 827
DIČ:

Nájdete nás na facebooku