SEO Portfolio joomlaqs.com

Byt alebo dom - aj vy váhate, kde bývať s rodinou?

Dilema, ktorú riešia mnohé rodiny – je lepší dom alebo byt? Niekto si nevie predstaviť život v byte, inému zasa nevonia predstava rodinného domu s množstvom práce, ktorá okolo domu je. Pravda je taká, že obe alternatívy majú svoje pre i proti. Aké?

Byt

Veľa rodín žije v bytoch a sú s takýmto spôsobom bývania spokojní. Byt má niekoľko výhod oproti domu. Jednou z hlavných výhod je cenová dostupnosť bytu. Postaviť alebo kúpiť rodinný dom je spravidla drahšie, ako kúpiť nejaký ten byt (i keď niekedy to môže byť aj naopak v závislosti od vybavenia bytu, lokality a ďalších skutočností). Preto sa aj veľa mladých ľudí rozhodne radšej pre túto možnosť. Treba si však uvedomiť že keď kúpime neprerobený byt v cene cca 50 000€ do obnovy investujeme od 15 000€ do 30 000€ kde sme už na sume malého domčeku s pozemkom a to už stojí za zváženie. 

Byt si nevyžaduje až tak veľa práce – stačí si poupratovať a udržiavať interiér, keď máte službu, umyť schody, prípadne vykonať nejaké iné nenáročné práce. Na opravu strechy, zateplenie bytovky a podobné úkony sa spravidla obyvatelia skladajú, nevýhodou je že všetko treba schvaľovať hľadať kompromisy nie ste si sám sebe pánom.  Byt je teda ideálny pre tých, ktorí žijú uponáhľaným a pohodlným životom. Problémom však pri živote v bytoch býva neraz nedostatok súkromia. V bytovke ste obkolesení inými rodinami a musíte dodržiavať isté pravidlá, aby ste ich nerušili (čo môže byť niekedy ťažké, ak máte malé neposedné deti, ktoré rady skáču a inak sa bláznia). Keď niekto prerába byt, budete nútení počúvať búchanie a vŕtanie celé dni. Budete svedkom manželských hádok, pretože hluk cez steny bytoviek prejde pomerne ľahko. Taktiež vás bude možno neraz rušiť hlasná hudba a podobné veci. Samozrejme netreba zabudnúť aj na problém s parkovaním. V každom prípade v byte to so súkromím nie je príliš ružové.

Dom

Mať dom je snom mnohých ľudí. Mnoho ľudí si však myslí že je do nedosiahnuteľný sen a pritom veľa krát stačí tak málo. Dom predstavuje akési rodinné kráľovstvo, väčšie súkromie, dvor a záhradu, kde sa môžu deti vyšantiť, kde sa dá príjemne posedieť, grilovať a čo-to si i dopestovať. Dvor si možno upraviť podľa vlastných predstáv – či už túžite po bazéne, záhradnom altánku, krbe alebo obrovskej trampolíne, všetko si môžete zabezpečiť, keď máte vlastný dvor. Keď sa vrátite večer domov po ťažkom a namáhavom dni nie je nič lepšie ako oddýchnuť si v pokoji na terase poprípade v bazéne.    

Ak máte nejakých domácich miláčikov, najmä psa či mačku, určite sa im bude predstava domu páčiť viac ako byt. Navyše tí, ktorí chcú chovať aj nejaké iné zvieratá ako sliepky či zajace, len ťažko by tento svoj koníček praktizovali v bytovke. V prípade domu sú ich možnosti väčšie. Dom je takisto z dlhodobého hľadiska lepšou voľbou, nakoľko neskôr sa v ňom pomestia aj dve rodiny. Teda, ak váš dospelý syn či dcéra nebudú mať vlastné bývanie, môžete im vyčleniť trebárs poschodie, kde budú bývať aj so svojou rodinou. To môže byť dočasné riešenie, kým si nepostavia vlastný dom alebo nekúpia byt, no mnohé rodiny takto žijú aj natrvalo. Náklady na dom si rozdelíte, čiže z toho napokon profitujú ako rodičia, tak i mladí. Niekedy zasa, ak je väčší pozemok okolo domu, môžu rodičia svojim deťom umožniť postaviť si ich vlastný domček na kúsku pozemku. Mladým tak odpadnú starosti so zháňaním vhodného pozemku, čo dnes predstavuje veľkú finančnú záťaž. Tiež je možné si k domu pripojiť nejakú tú prístavbu, alebo vybudovať jedno poschodie navyše, kde vznikne ďalší obytný priestor. Dom je tiež lepšia investícia z finančného hľadiska okrem domu ste jediným vlastníkom aj pozemku v byte Vám to nehrozí a keď áno tak len malá čiastka. Nevýhodou však určite je viac práce. Dom je jednoducho náročnejší na údržbu ako byt. Musíte sa starať nielen o interiér ale aj o exteriér – teda dvor a záhradu. Kosenie a udržiavanie trávnika, obrábanie záhradky, strihanie stromov a rôzne sezónne práce v záhrade vás neminú. (pokiaľ Vás tieto práce bavia nie je to nevýhoda) tak tiež sa dá upraviť interiér tak aby tých prác bolo čo najmenej. Samozrejme dnes už existujú aj robotické kosačky pre tých čo kosenie nebaví alebo jednoducho nemajú čas kosiť. Ak sa niečo pokazí, ste to vy, kto si musí zabezpečiť opravu. Výmena okien, zateplenie domu, oprava strechy a iné práce sú len a len na vás (respektíve vy si musíte zabezpečiť vykonanie týchto prác). Samozrejme keď rátame novodom do týchto opráv nemusíte investovať minimálne 30 rokov tak že keby sme si odkladali ako v byte do fondu opráv minimálne cca 30€ mesačne tak si nasporíme 10800€ a za tú sumu sa už dá čo to opraviť nemyslíte?

Mať dom je aj lacnejšie na financie. Náklady sú nižšie ako pri bývaní v byte. Tak tiež si viete v dome regulovať spotrebu energii čo v byte keď sa vám aj podarí niečo ušetriť tak Vám to potom zrátajú ako straty celej bytovky. Dom i byt teda majú oboje svoje pre i proti aj keď dom mi pripadá že má čosi navyše.
V prípade že sme Vás o dome  presvedčili neváhajte nás kontaktovať vieme vám to nadstaviť presne podľa vašich predstáv na mieru!

GLOBAL MAX, s. r. o.
Michalská 9
811 03 Bratislava
IČO: 47 062 827
DIČ:

Nájdete nás na facebooku